Menu witryny
Strona główna
Aktualności
Archiwum
O szkole
Kółka zinteresowań
Realizowane projekty
Dla rodziców
----------------------
e-Dziennik - logowanie
Poczta - logowanie
Owncloud - logowanie
Stowarzyszenie KFR
----------------------
Nowości
Popularne
BIP

Linki
Mam kota na punkcie mleka
Linki

Linki
Advertisement
Linki
Gościmy
W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 

Na początku maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie wybrali się na trzydniową wycieczkę na Warmię i Mazury.

Teren ten odznacza się bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu. Charakterystyczne wzniesienia i równiny poprzecinane rzekami, strumieniami, a także doliny z ogromną ilością jezior, które dominują w krajobrazie to wizerunek tych okolic. Na urok tych ziem składają się obok bogactwa jezior, rzek i kanałów, również przepiękne lasy, liczne rezerwaty leśne, roślinne i zwierzęce oraz interesujące zabytki architektury.

Nie tylko malowniczość krajobrazu stanowi główny walor tego regionu. Kraina Tysiąca Jezior słynie także z obfitości ryb w jeziorach i rzekach. Obszar ten jest też znany jako miejsce występowania bardzo dużej ilości zwierząt wolno żyjących, a przepiękne i obszarowo potężne lasy gwarantują raj dla grzybiarzy.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i naszego kontynentu - niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników.

Miejsc do zwiedzania jest w tym rejonie Polski mnóstwo, dlatego każdy dzień wycieczki obfitował w wiele atrakcji.
W Olsztynie wycieczkowicze spacerowali po zabytkowej części miasta i zwiedzali Katedrę Świętego Jakuba. Następnie udali się do miejscowości Święta Lipka, gdzie podziwiali Sanktuarium Maryjne, które stanowi obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Święta Lipka często nazywana jest także "Częstochową Północy".
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin byłej wojennej kwatery Adolfa Hitlera
w Gierłoży. Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - powstał w latach 1940-1944 z uwagi na plany wodza III Rzeszy związane z atakiem na ZSRR.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali również Muzeum Wigier w Starym Folwarku, Klasztor Kamedułów w Wigrach oraz miejsca związane z pobytem Papieża Jana Pawła II.
Uczniowie "zdobyli" także Górę Cisowa w Suwalskim Parku Krajobrazowym, która stanowi doskonały punkt widokowy na pobliskie jeziora, łąki i torfowiska. Spacerowali również po centrum Suwałk.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki rejs po Jeziorze Śniardwy, które jest największe w Polsce oraz pobyt w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Zwolennicy wycieczek szkolnych wrócili do domów zadowoleni. Żałowali, że trzy dni minęły tak szybko. Z wycieczki przywieźli mnóstwo zdjęć i pamiątek. Mają również nadzieję, że za rok znowu uda się im wziąć udział w podobnej wyprawie.

 

Opiekunkami podczas wycieczki były: p. Barbara Glapińska, p. Małgorzata Tołkacz,
p. Hanna Nowak oraz p. Barbara Kępa.

                                                                                                                                  

BK

   

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »