Menu witryny
Strona główna
Aktualności
Archiwum
O szkole
Kółka zinteresowań
Realizowane projekty
Dla rodziców
----------------------
e-Dziennik - logowanie
Poczta - logowanie
Owncloud - logowanie
Stowarzyszenie KFR
----------------------
Nowości
Popularne
BIP

Linki
Mam kota na punkcie mleka
Linki

Linki
Advertisement
Linki
Gościmy
Szkolne spotkanie z historią regionu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Często nasze rodziny od wielu pokoleń zamieszkują w danej miejscowości, ale co tak naprawdę wiemy o jej historii, tradycji czy kolorycie lokalnych wydarzeń?

   Wiedza o regionie i jego historii w obecnym czasie staje się coraz ważniejsza, ponieważ daje poczucie lokalnej tożsamości.

    Aby ocalić i rozpowszechnić regionalna historię w poniedziałek 22 stycznia  na lekcje wychowawcze w klasach II gimnazjum zaprosiliśmy pasjonatów badający historię naszego regionu.

   Pani Paulina Wożniak, która na co dzień pracuje w Urzędzie Gminy w Kawęczynie i redaguje do "Kawęczyniaka" ciekawy cykl artykułów pt. "Wspomnień blask" opowiadała jaką skarbnicą wiedzy o historii lokalnej są spotkania i rozmowy z najstarszymi mieszkańcami naszej gminy. Poprzez spisywanie wspomnień tych osób chce ocalić ślady historii od zapomnienia.

    Pan Sylwester Dzikowski przedstawił jak zaczęła jego pasja gromadzenia przedmiotów  i dokumentów o charakterze historycznym. Jak rozbudzona ciekawość historią swojej miejscowości doprowadzała do  spisania jej dziejów w postaci monografii. Dużym zainteresowaniem uczniów  cieszyły się prezentowane przedmioty z żeliwnej galanterii. Pan Sylwester zachęcał także do dalszego odkrywania nieznanych kart historii naszych wsi, sołectw i gminy poprzez poszukiwanie i zbieranie cennych materiałów o charakterze dokumentacyjnym.

    Na nasze spotkanie przybył także ks. Zbigniew Tomczyk, który mimo, że od wielu lat mieszka na włoskiej ziemi nadal jest pasjonatem historii swoich rodzinnych stron. W swojej wypowiedzi podkreślił jak ważne jest budowanie tożsamości narodowej i lokalnej. Jak można czuć się bogatym posiadając wiedzę o swoim regionie.

    Poniedziałkowe spotkanie z historią regionu rozpoczęło cykl lekcji wychowawczych poświęconych  historii miejscowości, z których pochodzą uczniowie .

                                                                                                                                                            ALB

   

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »