Menu witryny
Strona główna
Aktualności
Archiwum
O szkole
Kółka zinteresowań
Realizowane projekty
Dla rodziców
----------------------
e-Dziennik - logowanie
Poczta - logowanie
Owncloud - logowanie
Stowarzyszenie KFR
----------------------
Nowości
Popularne
BIP

Linki
Mam kota na punkcie mleka
Linki

Linki
Advertisement
Linki
Gościmy
Kółko fizyczne
Niebo w czerwcu 2010-06-01 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
   Lato rozpoczyna się 21 czerwca o godz. 13:28, wtedy to Słońce znajdzie się najwyżej nad Polską.
Na niebie podziwiać można letnie gwiazdozbiory m. In Wolarza i psy Gończe a poniżej Pannę i Wagę. W połowie czerwca przypada maksimum Lirydów- meteorów z Lutni.
   Planet na wieczornym niebie możemy zobaczyć Wenus w Bliźniętach (wczesny wieczór), która przjdzie do Raka a pod koniec czerwca do Lwa. Wieczorne widoczny też jest Saturn. Księżyc 6 czerwca spotka się z Uranem i Jowiszem, 15 czerwca z Wenus i Marsem a 18 czerwca zbliży się do Saturna.
 
 
Pogodnych nocy i udanych obserwacji. AB
 
Niebo w maju 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
  Zbliża się koniec okresu nocy astronomicznej. Ostania noc astronomiczna przypada 19 maja.
Na następne noce poczekamy aż do 25 lipca. Noc astronomiczna to czas kiedy Słonce znajduje się co najmniej 18° pod horyzontem.
  Na wieczornym niebie odnajdziemy nisko nad zachodnim horyzontem jasna Wenus. Mars będzie widoczny w Raku i będzie przechodził do Lwa. W Pannie wieczorem znajdzie się Saturn. Księżyc
w swojej wędrówce najpierw będzie przechodził koło Urana i Jowisza, 16 maja znajdzie się obok Wenus a po 20 maja zbliży się do Marsa i Saturna.
AB
 
Kwiecień 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Kwietniu możemy wieczorem obserwować jasną Wenus, która widoczna jest najpierw 
w gwiazdozbiorze Barana, a pod koniec miesiąca w Byku. Inne wieczorne planety to Merkury
 w gwiazdozbiorze Ryb i Mars w Raku. Ranne ptaszki mogą w gwiazdozbiorze Wodnika szukać Jowisza. Przez całą noc w Pannie widoczny jest Saturn. Księżyc w ostatniej dekadzie przejdzie obok Marsa i Saturna. Miłośnicy „spadających gwiazd” mają szanse po 20 kwietnia zobaczyć nawet 15 na godzinę wolno spadających meteorów, których tory zbiegają się koło Wegi.
 
 
Powodzenia. AB
 
Marzec 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Marzec jest ostatnim zimowym miesiącem. 20 marca nastąpi wiosenne zrównanie nocy z dniem, a 28 marca zmieniamy czas zimowy na letni.
Jeszcze na początku miesiąca przed północą podziwiamy zimowe gwiazdozbiory Byka i pięknego Oriona, które zastępują Lew i Panna.
Pomiędzy Rakiem a Bliźniętami odnajdziemy czerwonawego Marsa świecącego przez całą noc, którego trudno nie zauważyć na południowo-wschodnim niebie. Całą noc widoczny jest Saturn- szukamy go w sąsiedztwie Panny. Na początku miesiąca Saturn towarzyszy Księżycowi. W Rybach odnajdziemy jasną Wenus, w połowie miesiąca szukamy jej pod sierpem Księżyca. W nocy z 25 na 26 marca Wenus spotka się z Marsem.
Kto zatęskni za znanym nam z liczenia gwiazd Łabędziem to może go znaleźć wieczorem nad północno-wschodnim horyzontem.
Informacje o położeniach planet mniej widocznych szukajmy na stronie astronomia.pl lub w marcowym numerze Wiedzy i Życia.
 
Życzę pogodnych nocy. A. Biegańska
 
Niebo w lutym 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Podziwiamy zimowe gwiazdozbiory. Na południowym niebie wspaniale prezentuje się Orion i Byk.

Wcześnie wieczorem nad zachodnim horyzontem można podziwiać jasno świecącą Wenus. Ok. 17 lutego o zmierzchu Wenus będzie w bliskim towarzystwie Jowisz. W Raku znajdziemy Marsa, który widoczny będzie całą noc.

Możemy spróbować zapolować na jedną z największych planetoid Westę, która będzie się przesuwała na tle Lwa. 17-18 lutego możliwe jest jej obserwacja gołym okiem, ale aż do czerwca możemy ją obserwować przez lornetkę.

 

Więcej informacji znajdziemy w „Wiedzy i Życiu” nr 2/2010 strona 74 i 75.

 
A. Biegańska
 
Niebo w grudniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

21 grudnia 0 godz. 18: 46 rozpocznie się zima i od tej pory zacznie przybywać dnia.

Świąteczne niebo będzie oświetlać księżyc w pierwszej kwadrze. Księżyc 6 grudnia będzie zbliżał się do Marsa w Lwie, 10 grudnia będzie obok Saturna w Pannie. W wigilijny wieczór na niebie pierwszą „gwiazdką” będzie Jowisz czyli planeta. Obok Jowisza bardzo blisko będzie wtedy Neptun. Po zachodzie Jowisza ok. godz. 21 na niebo wyjdzie czerwonawy Mars.

Jowisza zresztą możemy już obserwować. Jasno świecący punkt pojawia się tuż po zachodzie na południowo-zachodnim niebie

Kto chce sobie powróżyć niech zacznie polowanie na „spadające gwiazdy”, czyli meteory. 14 grudnia będzie maksimum roju Gemenidów z Bliźniąt, ale przez cały miesiąc możemy obserwować słabsze roje każdej nocy.

W noc sylwestrową dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca, które rozpocznie się ok. godz. 19:23 i trwać będzie do ok. 22:30.

 
Więcej informacji w Wiedzy i Życiu nr 9/2009.
 
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
 
Arleta Biegańska
 
Liczenie gwiazd Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Liczenie gwiazd
Ruszyło po raz trzeci
 
Mam nadzieję, że wreszcie teraz pogoda będzie sprzyjała obserwacjom astronomicznym. Tylko do 23 października 2009 r. masz szanse wziąć udział w światowym projekcie badawczym, którego celem jest ocena zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.
Ocena nieba polega na policzeniu widocznych gwiazd w Łabędziu.
The Great World Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd, to projekt prowadzony już trzeci. W roku 2007 otrzymano 6624 obserwacje, a tym razem organizatorzy spodziewają się podwojenia tej liczby.
Projekt jest darmowy i otwarty dla każdego chcącego wziąć w nim udział. Prowadzony jest w ramach programu Windows to the Universe, zarządzanego przez amerykańskie konsorcjum University Corporation of Atmospheric Research (UCAR) grupujące 70 uniwersytetów.

Aby wysłać raport trzeba zalogować się na stronie:
http://www.windows.ucar.edu/citizen_science/starcount/

Instrukcję po polsku znajdziemy: http://www.windows.ucar.edu/citizen_science/starcount/GWWSC2009_ActivityGuide_POLISH.pdf

Najłatwiej wejść przez stronę www. astronomia.pl/liczenie gwiazd lub przez wyszukiwarkę wpisując „licznie gwiazd”.

Powodzenia. Będę śledzić wasze raporty.
 
Astroświat Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Aktualności astronomiczne

 

Niebo czerwcu
   
Noc robi się coraz krótsza, stąd i warunki obserwacji pogarszają się z dnia na dzień. Ale mimo wszystko czeka nas wiele atrakcji.
Na początku czerwca Księżyc będzie zwiększał fazę od pierwszej kwadry do pełni przeszkadzając w obserwacjach słabszych obiektów mgławicowych.
Na wieczornym niebie ostatni miesiąc dobrej widoczności Saturna. Szukamy go w Lwie. Pod koniec czerwca Saturn będzie widoczny nad Księżycem.
Dla lubiących rano wstać polecam obserwacje coraz lepiej widocznych: Wenus z Marsem i Jowisza z Plutonem. Przez lornetki można dostrzec cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza. Jowisza można łatwo znaleźć 14 czerwca na prawo w dół od Księżyca, ale to propozycja dla „nocnych Marków”- po godzinie 1:00
      Niestety zgodnie z kalendarzem astronomicznym na prawdziwą noc astronomiczną musimy poczekać do końca lipca.
 Dla lubiących astronomię polecam program Stellarium, który pomoże w obserwacjach.
 
              Na wakacje, życzę pogodnego nieba również w nocy.


Niebo w maju
Niestety Merkury już nie jest widoczny. Za to wieczorem podziwiać możemy Saturna a nad ranem Jowisza i Wenus. Więcej informacji szukamy na stronach np www.astronomia.pl bądź innych.
Nadal można polować na roje meteorów. Aby przygotować się do obserwacji warto skorzystać z programów komputerowych lub map nieba

Zainteresowanych zapraszam na kółko.Kwiecień 2009
7 kwietnia Księżyc zbliży się do Saturna w Lwie. Lornetką pobliżu można zaobserwować planetoidę Ceres.
Wenus szukamy nad ranem. Lubiący poranne pobudki mogą szukać Merkurego i Jowisza. Ozdobą wieczornego nieba w kwietniu jest Saturn.
W drugiej połowie miesiąca z Lutni wybiegać będą meteory tzw. rój Lirydów.
Więcej informacji i mapę nieba znajdziemy w „Wiedzy i Życiu” nr 4/2009 strona 75 oraz na stronie www.astronomia.pl .
Uwaga praktyczna: Im jaśniejszy obiekt tym mniejsza jest jego wielkość gwiazdowa. Na przykład Wenus ma -4,5 mag. a Saturn „tylko” 0,5 mag. W średnich warunkach widoczności gołym okiem dostrzeżemy obiekty do czwartej wielkości gwiazdowej.

 
Kółko fizyczne - galeria Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu


Czytaj całość

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Czytaj całość